İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yunan bakanın küstahlığı gereken karşılığı aldı

Yunan bakanın küstahlığı gereken karşılığı aldı

ABONE OL
15 Nisan 2021 20:30
Yunan bakanın küstahlığı gereken karşılığı aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı ortak açıklamada Türkiye’ye yönelik küstah açıklamalarda bulundu. Bu duruma tepki gösteren Çavuşoğlu, “Ülkeme yönelik kabul edilemez ithamlarda bulundu. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Niko Dendias ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Çavuşoğlu’un sıcak mesajlarının ardından Dendias’ın skandal açıklamaları sonrası gerginlik oluştu.

Yunan Bakan’ın “Eğer Türkiye bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse, önlem ihtimalleri tekrar gündeme gelecektir” sözlerine Çavuşoğlu şöyle yanıt verdi: “Ben konuşmamda Yunanistan’ı itham edici bir söylemde bulunmadım ama ilk görüşmesinin daha pozitif bir atmosferde geçmesini umuyordum. Ama kabul edilemez ithamlarda bulundu. Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz bu konularda görüş ayrılığımız var ve bundan sonra bu konuları kendi aramızda görüşmemiz konusunda mutabık kaldığımız halde ben bunun cevabını vermek durumunda kalırım. Biz Rum Ortodoks azınlığı Rum Ortodoks olarak kabul ediyoruz ama ‘Biz Türküz’ diyen azınlığı Türk olarak kabul etmemeniz insani değildir. Bunların Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyorsunuz. Bunlar Rum Müslümanlar mı? Bunu böyle kabul etmek zorundasınız. Anlaşmalar konusunda farklı düşünebiliriz, Libya’yla olan anlaşmalar. Fakat AB Komisyonu’nun bunu kınaması bir şey ifade etmez. AB’nin deniz yetki alanlarıyla ilgili bir rolü, yetkisi yoktur. Göç konusunu biz ne AB’ye ne Yunanistan’a karşı kullandık. Göç konusunda insani davrandık ve mutabakatı harfiyen uyguladık. Biz içeride bunları konuştuk ve dört yılda 80 bin insanı denize ittiğinzi konuştuk ama basının önünde konuşmadık. Ama buraya çıkıyorsunuz basının önünde mesaj vermek için böyle konuşuyorsunuz. Tüm bunlara rağmen Türkiye olarak 3. taraflar olmadan iki ülke arasında bu konularda görüş ayrılıklarımızı azaltmaya hazırız. Ama basının önünde ülkemi ağır bir şekilde itham edersiniz bunun da cevabını vermek durumundayım.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.