İstanbul
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Telefon ve Bilgisayarlarımız artık hiç güvenli değil

Telefon ve Bilgisayarlarımız artık hiç güvenli değil

ABONE OL
3 Ekim 2021 12:45
Telefon ve Bilgisayarlarımız artık hiç güvenli değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail son dönemlerde artan casusluk yazılımları ile gündeme gelmeye başladı. İsrailli teknoloji şirketi NSO Group’un geliştirdiği “Pegasus” adlı casus yazılımın ardından, Candiru isimli şirketin geliştirdiği DevilsTongue (ŞeytanDili) isimli yazılımı ile gündeme gelmeye başladı.Bu yazılım Türkiye’deki bilgisayarlarda da tespit edildi mi? sorusu kafaları karıştırmaya başladı.

Siber güvenlik şirketi ESET’in hazırladığı raporda Candiru’nun geliştirdiği casus yazılıma DevilsTongue (ŞeytanDili) ismi verildiği aktarıldı.

Tel-Aviv merkezli Candiru isimli yazılım şirketinin geliştirdiği üst düzey casus yazılımın Rusya, Türkiye ve Filistin’deki bilgisayarlara bulaştığı tespit edildi.

Bu yazılımın birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanıldığının aktarıldığı raporda gazetecileri ve muhalifleri takip etmek için bu yazılımın geliştirildiği belirtildi. Avrupa ve Orta Doğu’daki birçok ülkede bu yazılımın tespit edildiğini aktaran ESET’in raporunda, “DevilsTongue, üçüncü partilere satıldı fakat bu yazılımı kullananlar insan hakları savunucuları, muhalifler, gazeteciler, aktivistler ve siyasetçileri takip etmek için kullanılabiliyor” ifadesi yer aldı.

Raporda, “DevilsTongue isimli casus yazılım verilerimize göre, Arnavutluk, Rusya, İsrail, Filistin, Türkiye ve diğer ülkelerde tespit edildi” denildi.

Aynı raporda, “Temmuz 2021 yılında Citizen Lab ve Microsoft Threat Intelligence Center (Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi) tarafından hazırlanan araştırmada DevilsTongue isimli zararlı yazılımın şaibeli İsrailli yazılım şirketi Candiru tarafından geliştirildiği belirtildi. Bu raporlara göre DevilsTongue isimli yazılımın üçüncü parti kurum ve kuruluşlara satıldığı ve insan hakları savunucuları, gazeteciler ve aktivistlere karşı kullanılabileceği aktarıldı” ifadesi kullanıldı.

Kaynak:Sözcü com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.