İstanbul
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Suudi Arabistan ve BAE’ye “Yemen’in egemenliğini ihlal etme” suçlaması
  • Yangin Haber
  • DÜNYA
  • Suudi Arabistan ve BAE’ye “Yemen’in egemenliğini ihlal etme” suçlaması

Suudi Arabistan ve BAE’ye “Yemen’in egemenliğini ihlal etme” suçlaması

ABONE OL
1 Ekim 2020 12:24
Suudi Arabistan ve BAE’ye “Yemen’in egemenliğini ihlal etme” suçlaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
– İnsan Hakları ve Özgürlükleri Örgütü (SAM):
– “Suudi Arabistan ve BAE, yaklaşık 133 hastaneyi, 80 köprüyü ve 4 binden fazla istasyonu yıkarak Yemen’in altyapısını ciddi şekilde tahrip etti ve bölge sakinlerinin göç etmelerine neden oldu. Bunlar, uluslararası hukukun ciddi anlamda ihlalidir”

SANA (AA) – İnsan Hakları ve Özgürlükleri Örgütü (SAM), Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) askeri hamlelerinin Yemen’in egemenliğini ihlal ettiğini belirtti.

 

Cenevre merkezli SAM’dan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen topraklarındaki uygulamalarının, Husilerin Eylül 2014’te  gerçekleştirdiği darbenin ardından meşru hükümete yardım etme amaçlı askeri müdahalenin hedefleriyle çeliştiği ifade edildi.

Koalisyonun yaklaşımının “nüfuz ve çıkar paylaşımı, silahlı milisler oluşturulması ve bunlara   silah sağlanması, BAE’nin milisleri idari, mâli ve askeri olarak doğrudan denetlemesi” üzerine dayandığı kaydedilen açıklamada, “Aden (güney) ve Sokotra Adası’ndaki (doğu) isyanı desteklemek, bu bölgelerden hükümet yetkililerini çıkarmak ve Yemen devletinin gözetimi dışında silahlı kuvvetler oluşturmak” gibi adımların Yemen’in egemenliğini ihlal eden uygulamalardan birkaçı olduğu kaydedildi.

Havaalanları ve limanlar gibi merkezleri kontrol etmenin ve ülkeye yabancı unsurlar getirmenin de Yemen’in egemenliğinin ihlali olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Suudi Arabistan ve BAE, yaklaşık 133 hastaneyi, 80 köprüyü ve 4 binden fazla istasyonu yıkarak Yemen’in altyapısını ciddi şekilde tahrip etti ve bölge sakinlerinin göç etmelerine neden oldu. Bunlar, uluslararası hukukun ciddi anlamda ihlalidir.”

Suudi Arabistan ve BAE’den ise SAM’ın suçlamalarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.