İstanbul
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sigara içenlerin beyin anevrizması riski daha yüksek

Sigara içenlerin beyin anevrizması riski daha yüksek

ABONE OL
7 Aralık 2020 10:25
Sigara içenlerin beyin anevrizması riski daha yüksek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Sigarayı bırakmak için başka bir nedene mi ihtiyacınız var? Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry’nin Eylül 2020 sayısında yayınlanan bir araştırmada , sigara içen 30 ila 60 yaş arasındaki kadınların beyin anevrizmasına (beyinde damarların balonlaşması) sahip olma riskinin sigara içmeyenlere göre dört kat daha fazla olduğunu tesbit etti.

 

Araştırmacılar, çoğunlukla kalıcı baş ağrıları nedeniyle beyin taraması yaptıran yaklaşık 550 kadına baktı. Taramalar, 113 tanesinde bir veya daha fazla beyin anevrizması olduğunu gösterdi. Bu kişiler daha sonra beyin anevrizması olmayan 113 kişiyle eşleştirildi. Araştırmacılar, iki grubu karşılaştırırken, yalnızca sigara içmenin beyin anevrizması oluşma riskini artırdığını,  aynı zamanda hem sigara içen hem de yüksek tansiyonu olan kadınların, normal tansiyonu olan sigara içmeyenlere kıyasla yedi kat daha fazla riske sahip olduğunu buldular.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.