İstanbul
18°

AÇIK

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Selimiye Meydanı kazılarında ilkokul temellerine rastlandı

Selimiye Meydanı kazılarında ilkokul temellerine rastlandı

ABONE OL
26 Ekim 2021 15:32
Selimiye Meydanı kazılarında ilkokul temellerine rastlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Selimiye Meydanı kazılarında, aralarında Gazi İlkokulunun temellerinin de yer aldığı kalıntılara rastlandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, mülkiyeti ve projesi belediyeye ait olan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca finanse edilen Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi kapsamındaki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Meydanı ziyaret ettiğini ve çalışmaları yürüten firma yetkililerinden bilgi aldığını aktaran Gürkan, bu bilgileri verdi:

“Kazılar sonucunda Edirne’mizin tarihinde yeri olan Gazi İlkokulunun temelleri, lahit, Yemiş Kapanı Hanı’nın etrafında iki tarihi kuyuya rastlandı, sokak dokusunun olduğu noktalar görüldü. Yemiş Kapanı Hanı’nın devamı olduğu düşünülen hanın güney ucunda ilave tarihi duvarlar ortaya çıktı. Söz konusu eserlerle ilgili müze denetiminde kazılar tamamlanacak. Ardından rölövelerini alarak, projeye dahil edeceğiz ve bu revizyonu Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun onayına sunacağız.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.