İstanbul
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gökyüzünde “tek bir yıldız” gibi parlayacak
  • Yangin Haber
  • GÜNDEM
  • Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gökyüzünde “tek bir yıldız” gibi parlayacak

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gökyüzünde “tek bir yıldız” gibi parlayacak

ABONE OL
9 Aralık 2020 19:21
Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gökyüzünde “tek bir yıldız” gibi parlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA (AA) – Jüpiter ve Satürn, ay sonunda “büyük birleşme” olarak bilinen buluşmayla gökyüzünde “tek bir yıldız” gibi parlayacak.

LiveScience’ın haberine göre, iki gaz devi gezegenin 20 yılda bir meydana gelen yakınlaşması, 21 Aralık gecesi yaşanacak.

Jüpiter ve Satürn’ün bu yılki “büyük birleşmede” sıra dışı biçimde yakınlaşacakları; bunun, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

Avustralya’da Monash Üniversitesinde görevli gökbilimci Michael Brown, Washington Post’a yaptığı açıklamada, Jüpiter’in Güneş’in çevresindeki turunu 12, Satürn’ün ise yaklaşık 30 yılda tamamladığını, iki gezegenin turlarını farklı eğime sahip yörüngelerde attığını, dolayısıyla bu denli yakınlaşmalarına nadiren rastlandığını söyledi.

Brown, 1623’teki “büyük birleşmenin”, gezegenler Güneş’e çok yakın olduğundan Dünya’dan izlenmesinin mümkün olmadığını, iki gezegenin “izlenebilir bu çok samimi görüntüyü” 1226 yılı mart ayında verdiği belirtildi.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Kuzey Yarım Küre’de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık’ta, iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.