İstanbul
29°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İngiltere’de mutasyona uğrayan Kovid-19 kontrolden çıktı

İngiltere’de mutasyona uğrayan Kovid-19 kontrolden çıktı

ABONE OL
20 Aralık 2020 15:56
İngiltere’de mutasyona uğrayan Kovid-19 kontrolden çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüzde 70 daha bulaşıcı olması nedeniyle önlemler daha da arttırıldı 

İngiltere‘nin güneydoğusunda Kovid-19’un daha hızlı yayılan yeni türünün keşfedilmesi sonrası açıklamalar peş peşe geliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu bildirildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da hükümetin ülkenin güneydoğusunda uygulamaya alınan sıkı tecrit uygulamalarını, mutasyona uğramış yeni türün “kontrolden çıkması” üzerine yürürlüğe koyduğunu söyledi. Hancock Sky News’a yaptığı açıklamada “Çok hızlı ve kararlı davrandık. Ancak yeni tür kontrolden çıkmıştı. Tekrar kontrol altına almamız gerekiyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Twitter’dan yapılan paylaşımda, “Kovid-19’un daha hızlı yayılan yeni türüyle ilgili İngiliz yetkililerle yakın temas halindeyiz.” ifadesine yer verildi. Paylaşımda, Kovid-19’un yeni türüne ilişkin devam eden araştırmaların “bilgi, sonuç ve analizlerinin” İngiliz makamlarınca paylaşılmaya devam edileceği aktarıldı. “Virüsün yeni türünün özellikleri ve olası etkileri” hakkında daha fazla bilgi edinildikçe DSÖ’ye üye 194 ülkenin bilgilendirileceği de kaydedildi.
Hollanda ve Belçika uçuşları durdurdu

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da İngiltere‘yle uçuşların yasaklandığı belirtildi. Hollanda Devlet Sağlık ve Çevre Enstitüsünün (RIVM) tavsiyesi üzerine alınan kararın, 1 Ocak’a kadar yürürlükte kalacağı bildirildi. Açıklamada, “Önümüzdeki birkaç gün içinde diğer AB ülkeleri ile Hollanda, virüsün yeni türünün İngiltere‘den getirilmesi riskini azaltmak için alınacak önlemlerin kapsamını görüşecek.” ifadesi kullanıldı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere’den uçak veya trenle gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi. İngiltere’nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade eden De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti. De Croo, “Mutasyonla veya yeni virüs türünün Avrupa ana karasına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili cevapsız birçok soru var.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.