İstanbul
33°

PARÇALI BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güneş sisteminde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi

Güneş sisteminde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi

ABONE OL
11 Aralık 2020 17:11
Güneş sisteminde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Gelecekte yapılacak uzay yolculuklarını hızlandıracak

ANKARA (AA) – Güneş Sistemi’nde gelecekte uzay yolculuğunu hızlandırabilecek bir “çekimsel otoban” ağı keşfedildi.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, Güneş Sistemi’nde milyonlarca gök cisminin yörüngelerini inceleyen ve birbirleriyle etkileşimlerini hesap eden California Üniversitesinden gökbilimcilerin bulguları “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Uzaydaki “otobanlar”, Güneş Sistemi’nde çekimsel etkileşimlerin meydana getirdiği, birbirleriyle bağlantılı kavisleri içeren, gözle görünmeyen yapılar araştırılırken keşfedildi.

Gökbilimciler, bu kavislerin birbirlerine nasıl bağlandığını anlamak için kuyruklu yıldız, uydu ve gezegenler dahil milyonlarca cismin yörüngelerini inceledi.

Keşfedilen “otobanların”, cisimlerin yerlerini, uzayda yüz binlerce ya da milyonlarca yılın aksine onlarca sene içinde değiştirebildiği kaydedildi.

Bu kavislerin en açık örneğinin, nesnelere şiddetli çekim gücü uygulayan Jüpiter ile bağlantılı kavis ağı olduğu ifade edildi.

“Süper otoban” ağının, örneğin Jüpiter ile Neptün arasında yolculuğun 10 küsur yılda yapılması gibi uzayda çok daha hızlı yolculuğa imkan tanıyabileceğine işaret edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.