İstanbul
14°

AÇIK

19:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Davlumbaz yangınları riski

Davlumbaz yangınları riski

ABONE OL
10 Nisan 2021 19:39
Davlumbaz yangınları riski
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Davlumbaz ve Filtreler

Ülkemizde meydana gelen yangınların yaklaşık yarısı konutlarda meydana gelmektedir. Konutlarda meydana gelen yangınların çoğu, mutfaklarda ortaya çıkmakta ve konutun diğer bölmelerine yayılarak yangının büyümesine neden olmaktadır. Mutfakta en riskli olan alan  davlumbaz ve içindeki yağ filtreleridir. Bu alanlar yangının gelişmesi ve yayılmasına neden olduğu için yüksek risk grubundadır. Davlumbazlar kendi başına bir yangın üretemezler. Elektrikli veya gazlı bir enerji kaynağı yoktur. Ancak davlumbaz altındaki pişirme cihazları yüksek ısı kaynağıdır. Pişirme cihazları yüksek ısı üretmektedir. Mutfak  cihazlarında meydana gelen  yangınlar ve oluşan alevler, davlumbaz içinde ve filtrelerinde biriken atık yağların tutuşmasına neden olmaktadır. Ayrıca davlumbazlarda yağların birikmesi için özel hazneler bulunmaktadır. Bu hazneler zamanında temizlenmediği için, biriken yağların kimyasal yapısının bozulması sonucu tutuşması oldukça kolaydır. Pişirme cihazlarında oluşan bir yangının alevleri davlumbaz ve filtrelere ulaştığında, bu yağlar kolayca tutuşur, yangının gelişip yayılmasına neden olur.

BACA ve HAVALANDIRMA KANALI

Bacalar yüksek risk grubundadır. Her davlumbazda bir veya birden fazla baca bulunmaktadır. Bacalar ulaşılması zor olan konumdadır. Kullanıcılar tarafından baca temizliğinin ihmal edildiği sıklıkla rapor edilmektedir. Her ne kadar dikey bacada yağ birikmesi az olsa da yatay bacalarda fazla miktarda yağ birikmektedir. Bu yağ temizlenmediği takdirde, pişirme cihazlarındaki olası bir yangında kolayca tutuşturabilir ve söndürülmesi oldukça zordur.

FRİTÖZ – Endüstriyel Fritöz

Bir mutfaktaki en riskli pişirme cihazı fritözdür. Fritözlerde kullanılmakta olan yemeklik yağlar sıklıkla yangına sebep olmaktadır. Yemeklik yağlar (Ayçiçek, Kanola, Zeytinyağı, Mısırözü),  türüne göre farklı sıcaklıklarda yanmaya başlar. Pişirme yağlarında genel olarak 360 derecede otomatik yanmanın başladığı kabul edilmektedir. Bu yağın türü ve kullanım süresine bağlı olarak +/-10 °C farklılık göstermektedir. Endüstriyel tip tek kazanlı ve çift kazanlı olmak üzere çeşitli kapasitede fritözler mevcuttur. En sıklıkla görülen yangın sıralaması,

  1. Fritöz termostatı arızası
  2. Standartlara uygun fritöz kullanılmaması (Belgesiz ürün)
  3. Pişirme yağını değiştirmeden çok uzun süre kullanmak
  4. Fritöz minimum kapasitesinin altında yağ kullanmak
  5. Fritöz maksimum kapasitesinin üzerinde yağ kullanmak
  6. Cihaz limitlerinin dışında gıda miktarının kullanılması
  7. Kullanıcı hataları, (Yağsız sadece gıda ile çalıştırılması, cihaz üzerine ekipman bırakılması, kapağının kapalı bırakılması)
  8. Cihazın çalışır halde kontrolsüz bırakılması

KONVEKSİYONLU FIRIN

Konveksiyonlu fırınlarda yangın riski teknolojik cihazlar olması nedeni ile çok düşüktür. Birkaç olayda, genelde termostat arızası veya mekanik arıza nedeni ile çok az sayıda yangın raporlanmıştır.

ELEKTRİKLİ/GAZLI OCAK

Elektrikli ve gazlı ocakların yangın riski, orta risk grubundadır. Cihaz arızasından kaynaklanan yangın sayısı az olmakla beraber, üzerinde pişirilen gıdaların yanması nedeni ile yangın meydana geldiği raporlanmıştır. Ayrıca bu cihazların üzerindeki pişirme kaplarının küçük ölçekli olması ve pişirilen gıda miktarının az olması, basit müdahalelerle söndürülebilmesi, cihazı orta risk grubuna dahil etmektedir. Gazlı ocaklarda genelde gaz borusundan kaynaklı yangınlar raporlanmaktadır.

WOK OCAK

Wok ocakların yangın riski, gazlı olması ve yağ ve gıdanın aynı tavanın içinde yer alması nedeni ile orta risk grubundadır. Yangınlar genelde personel ihmali (tavanın ocak üzerinde unutulması) nedeni ile meydana gelmektedir. Yine tava içerisindeki yağ ve gıda miktarının az olması nedeni ile basit müdahalelerle söndürülmektedir. Yakıt olarak gaz kullanılması nedeniyle gaz borusu kaynaklı yangınlar görülmektedir.

IZGARA

Izgara pişirme cihazları, orta risk grubunda yer almaktadır. Pişirme yüzeyi büyük/geniş ve yoğun gıda pişirilen cihazlarda ciddi sayıda yangın raporu vardır. Personel ihmali ve gıdaların zamanında cihazdan alınmaması neticesinde yangın meydana geldiği bilinmektedir. Bir başka bilgi ise iyi temizlenmeyen cihazlardaki atık yağların biriktiği haznelerin tutuşmasıdır. Ayrıca gazlı cihazlarda, gaz borusundan kaynaklı yangınlar raporlanmıştır.

DEVRİLİR TAVA

Devrilir tavalar da yüksek risk gurubundadır. Bu cihazlarda yanlış kullanımdan kaynaklı yangınlar görünmektedir. Cihazlarda gereğinden fazla yağ veya gıda kullanımı nedeni ile oluşan yangın raporlanmıştır. Kapağı kapalı iken pişirme yapıldığı, pişirme sonucu kapak açılması ile oksijenle temas eden yağ buharının alev alması sonucu yangın meydana gelmektedir.

KUZİNE FIRIN

Bu cihazlar orta risk grubundadır. Sıklıkla cihaz arızası ve yanlış kullanım nedeniyle yangın meydana gelmektedir. Termostat arızası veya kuzine içinde gıdaların kontrolsüz pişirilmesi nedeniyle yangın meydana gelmektedir. Ancak cihazın tam kapalı olması riski düşürmektedir. Bir mutfakta fazla miktarda duman olması istenmeyen bir durumdur.

Bu kadar riskli bir ortamda yangınları önlemek ve daha da büyümesini engellemek için davlumbaz söndürme sistemlerinin mutlaka mutfaklarda kurulu olması gerekmektedir.

DAVLUMBAZ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.