İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Çocukların Korkulu rüyası Amip salgını’na dikkat!

Çocukların Korkulu rüyası Amip salgını’na dikkat!

ABONE OL
11 Kasım 2021 12:43
Çocukların Korkulu rüyası Amip salgını’na dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bartın’da 417 ilk ve ortaokul öğrencisi zehirlenme belirtileri gösterdiği için hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili açıklama yapan Bartın Valisi şikayetlerin amip tanısıyla örtüştüğünü açıkladı.

Bartın’da 7-12 yaş aralığında 417 ilkokul ve ortaokul öğrencisi ishal, mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Tedavilerinin ardından 400 öğrenci taburcu edildi.

Öğrencilerin amip nedeniyle rahatsızlandıgı belirtildi. Parazitin içilen su veya o suyla yakinan yiyeceklerle bulaştığı düşünülüyor. Su numuneleri alınıp, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Bartın Başsavcılığının konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“İlimize bağlı muhtelif köylerden Bartın Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil servisine bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile 7-12 yaş arası toplam 417 çocuk hasta müracaatı olmuştur. Bu hastaların acil serviste ayaktan takip ve tedavileri yapılmış olup 400 çocuk reçete ile taburcu edilmiştir. Halen 17’sinin gözlem ve tedavisine acil serviste devam edilmektedir. Çocuk servisinde bu nedenle yatan hastamız bulunmamaktadır. Bu şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir. Alınan su numunelerinin sonuçları 48 saat, yemek numunesinin sonuçları ise 10 gün içerisinde çıkacaktır. Valiliğimiz tarafından konunun her yönüyle ortaya konulabilmesi için araştırma başlatılmış, aynı zamanda Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturmanın başlatıldığı öğrenilmiştir.”

Kaynak: Yeniçağ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.