İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AstraZeneca aşısını Almanya’da kullanımını durdurdu

AstraZeneca aşısını Almanya’da kullanımını durdurdu

ABONE OL
15 Mart 2021 23:00
AstraZeneca aşısını Almanya’da kullanımını durdurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya, AstraZeneca’nın COVID-19 aşısının kullanımını askıya aldı, Sağlık Bakanı Jens Spahn Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kullanılan hastalarda kan pıhtılaşmasına neden olduğu tespit edilmiştir.

Spahn, kararın, yeni kaydedilen tromboz vakalarının ardından Almanya’nın aşılardan sorumlu otoritesi Paul Ehrlich Enstitüsü’nün (PEI) bir tavsiyesinin ardından alındığını söyledi.

Bugün alınan karar tamamen ihtiyati niteliktedir. Bu tamamen teknik bir karardır ve siyasi bir karardır. İşte bu yüzden burada Paul Ehrlich Enstitüsü’nün tavsiyesini uyguluyorum ”dedi

PEI yaptığı açıklamada, Perşembe gününden bu yana AstraZeneca’nın vurularak aşılanmasının ardından daha fazla pıhtılaşma bozukluğu vakasının bildirildiğini söyledi.

Enstitü, trombositopeni ve kanama olarak bilinen trombosit eksikliği ile birlikte çok nadir görülen serebral ven trombozu(sinuslerde pıhtı oluşması) vakalarında artış” olduğunu kaydetti.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Cuma günü yaptığı açıklamada, aşı güvenliği izleme sürecinde kanda kanama ve morarmaya yol açabilecek trombosit eksikliği olan birkaç bağışıklık trombositopeni vakasının rapor edildiğini söyledi.

Danimarka ve Norveç’te kanama ve kan pıhtılaşması gibi olası ciddi yan etkilere ilişkin raporların geldiği bu nedenle bazı AB ülkeleri, AstraZeneca aşısını durdurma çağrısında bulundu.

PEI, bir doz AstraZeneca aşısı yapıldıktan dört gün sonra hala kendini iyi hissetmeyen kişilerin derhal tıbbi yardım almaları gerektiğini söyledi.

İngiltere’de şimdiye kadar milyonlarca insan Astrazeneca aşısı yaptırdığı biliniyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.