İstanbul
25°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çin-ABD zirvesinde yüksek gerilim

Çin-ABD zirvesinde yüksek gerilim

ABD ile Çin heyetleri arasındaki tarihi Alaska toplantısı tartışmalı başladı.

ABONE OL
19 Mart 2021 14:29
Çin-ABD zirvesinde yüksek gerilim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı ile Alaska’daki görüşmeleri başladı.

Blinken, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin heyeti ile Pekin’in Sincan bölgesinde Uygurlara karşı uygulamalarını, Çin’in Hong Kong ve Tayvan’a yönelik politikasını gündeme getireceğini ifade etti.

Blinken, Çin’in, attığı adımlarla “küresel istikrarı sağlayan kurallara dayalı dünya düzenini tehdit ettiğini” belirtti.

Çin ile ABD’nin kendilerine has siyasi rejimlere sahip olduğunu dile getiren Blinken, bu farklılıklara rağmen iki ülkenin iklim ve küresel ekonomi konularında ortak menfaatleri olduğunu söyledi.

Sullivan da “Çatışma peşinde değiliz ancak sert bir rekabetten memnuniyet duyarız.” mesajını verdi.

Yang Cieçı ise küresel istikrar konusunda ABD ve Çin’in sorumlulukları bulunduğunu ifade etti.

Heyetler arasında atışma

ABD ile Çin heyetleri arasındaki tarihi toplantı tartışmalı başladı. ÇKP yöneticisi Yang, ABD’yi Hong Kong’daki olaylar üzerine Çin’e uyguladığı yaptırımlar nedeniyle eleştirdi.

Blinken’in siber güvenlik konularını da toplantıda gündeme getireceğini söylemesi üzerine Yang, ABD’nin siber ihlaller konusunda dünyada öncü olduğunu ifade ederek, “Bu konuda başkalarını suçlayamazsınız.” dedi.

ABD’nin Çin’e yönelik suçlamalarına da yanıt veren Yang, ABD’yi ima ederek, Çin’in işgalleri, rejimleri devirmeyi ve başka ülkelerin insanlarını katletmeyi kabul etmediğini söyledi.

Çinli yetkili, “ABD’nin önce kendi imajını değiştirmesi ve kendi demokrasisini dünyaya ihraç etmeyi bırakması önemlidir. ABD’de çok sayıda insanın ABD’deki demokrasiye olan güveni çok az.” dedi.

Yang, ABD’nin evrensel değerlerden bahsetmesini eleştirerek, “Ne ABD’nin kendisi ne de Batı dünyası uluslararası kamuoyunu temsil ediyor.” ifadesini kullandı.

Çin’in ABD’nin suçlamalarını kabul etmeyeceğini söyleyen Yang, son zamanlardaki gelişmelerin iki ülke ilişkilerini benzeri görülmemiş zor bir duruma soktuğunu kaydetti.

ÇKP’li Yang, ABD’nin ülkesine yönelik yaptırımlarına ilişkin de “Çin’i boğmak imkansız.” dedi.

ABD tarafının basını dışarı çıkarmak istemesi de tartışmalara neden olurken Yang, basının dışarı çıkarılmasını eleştirdi ve bunun kendisine karşı haksızlık olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri daha sonra yaptığı açıklamada, heyetlerin iki dakikalık sürelerle konuşması konusunda mutabık kaldıklarını ancak Çin tarafının bu protokolü ihlal ettiğini ileri sürdü.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.