İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Abdullah Gül’den 10 Büyükelçi krizi ile ilgili açıklama

Abdullah Gül’den 10 Büyükelçi krizi ile ilgili açıklama

ABONE OL
25 Ekim 2021 15:47
Abdullah Gül’den 10 Büyükelçi krizi ile ilgili açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 10 ülke büyükelçilerinin sınır dışı edilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu: “Konuyu daha büyük krizler haline getirmek Türkiye’nin çıkarına değil” dedi.

Sözcü gazetesin’den Deniz Zeyrek’e konuşan Gül, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kurucu ülkelerinden biri belirterek, ”Sayın Cumhurbaşkanı hapse girdiği dönemde Avrupa Parlamentosunda sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplanmış, konu Avrupa’nın gündemine taşınmıştı” dedi.

“Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”

GÖRÜŞME YAPMIŞTI

Diğer yandan, Gül, Osman Kavala’ya tahliye çağrısı yapan 10 büyükelçiden biri olan Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki ile görüşmüştü. Görüşmeden bir gün önce Erdoğan, söz konusu 10 büyükelçinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edileceğine dair talimat verdiğini açıklamıştı. Bu yüzden de Gül’ün söz konusu görüşmesi dikkat çekmişti.

Kaynak: Yeniçağ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.