İstanbul
18°

AÇIK

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

10 büyükelçinin ”İstenmeyen adam” krizi büyüyor

10 büyükelçinin ”İstenmeyen adam” krizi büyüyor

ABONE OL
24 Ekim 2021 15:02
10 büyükelçinin ”İstenmeyen adam” krizi büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Millet parkının açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi talimatını verdim” şeklinde konuşmasının ardından, büyükelçisi ‘istenmeyen kişi’ ilan edilecek olan ülkeler arasında bulunan İsveç, Norveç, Almanya, Danimarka ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı’ndan açıklama geldi.

Büyükelçileri ‘istenmeyen adam’ ilan edilecek olan İsveç, Norveç, Almanya ve Danimarka’dan açıklama geldi. Her iki ülke yetkilileri de Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini bildirdi.

Gece saatlerinde ilk açıklama İsveç ve Norveç’ten gelirken ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü de Reuters’a yaptığı açıklamada, haberlerin farkında olduklarını ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya açıklık getirmesini talep ettiklerini belirtti.

Norveç hükümetinin iletişimden sorumlu direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Maseide, Ankara’nın Avrupa İnsan Hakları Konsvansiyonu’na bağlı kalma taahhüdünde bulunan bir ülke olduğunu ve ülkesinin Türkiye’ye demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uyması çağrısında bulunmaya devam edeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı ise, diğer 9 ülke yetkilileriyle ‘yoğun görüş alışverişi içinde olduklarını’ söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Danny Annan’ın Türkiye’yi terk etmesi yönünde kendilerine ulaşan resmi bir bilgi olmadığı aktarıldı. Açıklamada “İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz” denildi.

Dışişleri Bakanlığı: Gerçeği yansıtmıyor:

Sosyal medya’da Hollanda büyükelçisinin sınır dışı edildiği şeklinde dolaşan haberle ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık yetkilileri, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine “Haber gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

AP Başkanı: Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işaretidir

Erdoğan’ın açıklaması sonrası Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Sassoli, açıklamasında “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işaretidir. Yılmayacağız. Osman Kavala’ya özgürlük” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.