İstanbul
15°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

10 Büyükelçi istenmeyen adam ilan ediliyor

10 Büyükelçi istenmeyen adam ilan ediliyor

ABONE OL
23 Ekim 2021 17:49
10 Büyükelçi istenmeyen adam ilan ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devam etmesi ile ilgili olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri bir açıklama yayınlayarak Osman Kavala’nın serbest bırakılması istenmişti.

10 ülke tarafından yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir’de Millet Bahçesi açılış töreninde 10 büyükelçi ile ilgili açıklamalarda bulundu…

Erdoğan Osman Kavala için serbest bırakılma çağrısı yapan 10 büyükelçi için Dışişleri Bakanlığı’na “istenmeyen adam edilsinler” talimatı verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri’ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.